piątek, 25 listopada 2016

Bądź zdrów - naturalnie // MIÓD // cz.II

//miód - ciąg dalszy//
Pszczoły wprowadzają do miodu także dużo substancji antybiotycznych jak lizozym, inhibina (w miodach spadziowych z lipy, gryki i drzew szpilkowych) 
oraz apidycyna.

Substancje te świetnie radzą sobie w niwelowaniu takich zagrożeń jak, gronkowce i paciorkowce, ziarniaki gram-dodatnie, czy pałeczki gram-ujemne. Nie jest to jednak koniec zagrożeń, z jakimi radzi sobie miód. Do tej szlachetnej grupy zaliczają się także wąglik, rzęsistek, prątki gruźlicy i grzyby Candida. Oczywiście, miód jest także bogaty w różnego rodzaju witaminy. Znajdziemy w nim potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt oraz witamin: A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy i biotynę. Powiedziałbym, że cała naturalna tablica Mendelejewa w jednym produkcie, który większość z nas trzyma na półce.
Ciężko jest określić, który z miodów jest najlepszy, bo wszystko zależy od tego, z czym się zmagamy, albo jakie mamy preferencje smakowe.

Na pewno musimy pamiętać o tym, aby miód składem chemicznym odpowiadał potrzebom naszego organizmu i był naturalny. W sklepach niestety sprzedaje się miód sztuczny i używanie takiego produktu chciałabym z tego miejsca odradzić. Pod jednym ogólnym terminem — miód kryje się wiele różnych pszczelich pyszności. Kierowanie się w tym momencie ceną można być dla nas niesamowicie zgubne. Pamiętajmy, że skład biochemiczny miodu sztucznego odbiega od miodu naturalnego. Sztuczny miód powstaje przeważnie z sacharozy, czyli tego cukru złożonego, którego w zasadzie powinniśmy unikać, a może nawet powinniśmy z niego zrezygnować. Miód naturalny jest znacznie bogatszy pod względem składu chemicznego, zawiera wiele cukrów — w tym najlepiej przyswajalna glukozę. Różnorodność źródeł nektaru przekłada się na różnorodność zawartych substancji. Miody możemy podzielić, ze względu na skład.
cdn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz